DZIEŃ SYBIRAKA

        16 września 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum działający w szkolnym kole teatralnym wzięli udział w gminnych obchodach Dnia Sybiraka. Widowisko zatytułowane „Tu otwierał się inny świat…” było ważnym akcentem artystycznej części uroczystości.  Bohaterami spektaklu byli: Anna Borysiewicz 3B, Karolina Borkowska 3B, Łukasz Czeczot 2A, Weronika Dziemidowicz 3B, Jakub Dobrzański 2A, Wiktoria Gincelis 1D, Alicja Goś 1D, Maja Hyży 1D, Oliwia Hyży 1D, Zuzanna Jadczak 3B, Martyna Masłowska 1D, Pola Małek 2B, Oliwia Mazur 2C,  Zuzanna Michalik 3B, Miriam Olek 3B, Wiktoria Stelzer 2C, Jakub Zimowicz 3B. Gościnnie wystąpił uczeń Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku Mikołaj Małek. Opiekę artystyczna sprawowali Renata Arbaczewska, Dorota Piotrowska i Robert Chawchunowicz. 
            Młodzi artyści przybliżyli zebranym historię deportacji Polaków w głąb Związku Radzieckiego. Opowieść o „nieludzkiej ziemi”, „domu niewoli”, „ziemi milczenia i grozy” była pełna wzruszających wspomnień. Symboliczna scenografia i kostiumy dopełniły całości nadając atmosfery realizmu tamtych czasów. Zaangażowanie młodzieży i artyzm tego wydarzenia jest na pewno krokiem do zacieśnienia międzypokoleniowych więzi i wychowania w duchu wartości i szacunku do przeszłości.